BOSCH YETKİLİ SATICISI


BOSCH ANKARA VE SAMSUN YETKİLİ SATICISIDüdüklü Tencereler > Fissler Düdüklü Tencereler 

Düdüklü Tencere Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Her evde olan ve olması gereken düdüklü tencereler özellikle ev hanımlarının sıklıkla kullandığı mutfak yardımcılarından biridir. Bu nedenle işlevsel olması çok önemlidir. 

Piyasada 50 TL gibi çok düşük fiyatlara da 1500 TL gibi çok yüksek fiyatlara da düdüklü tencere bulunabilmektedir. Peki, nedir bu ürünlerin birbirinden farkı ve iyi ve kötü düdüklü tencereyi birbirinden hangi özellikler ayırır?

Öncelikle, iyi bir düdüklü tencerenin mutlaka iyi bir emniyet mekanizması olmalıdır.

- Düdüklü tencerenin altını açık unuttuğunuzda mümkün olan en yüksek sürede patlamadan dayanabilecek özellikte olmaldır. 

- Yemek pişirildikten ve tencere ocaktan alındıktan sonra kapağı açılmadan önce buharının dışarı atımı esnasında tehlikeli olabilecek bir duruma sebebiyet vermemelidir. Kaliteli düdüklü tencerelerde buharı dışarı emniyetli bir şekilde vermeyi sağlayan buhar boşaltım mekanizması bulunur. Mekanizmayı yavaş yavaş çevirdiğinizde buharı emniyetli bir şekilde tahliye eder. Buhar tam olarak boşaltılmadan da kapağı açmanıza izin vermeyen bir kapak yapısı mevcuttur. 

Yemeği hızlı bir şekilde pişirerek enerji ve zaman tasarrufu sağlamalıdır.

Düdüklü tencereler hemen hemen her gün kullanıldıkları ve içlerinde genelde zor pişen gıdalar bulunması nedeniyle yüksek miktarda enerji harcanmasına sebep olurlar. Fakat kaliteli düdüklü tencereler sahip oldukları kaliteli materyal ve taban sayesinde içerideki ısıyı hapsedip dışarı vermeyerek, ayrıca buharı da pişirme esnasında dışarı vermeyerek çok daha hızlı bir pişirme sağlarlar. Örneğin, düşük kalitedeki bir düdüklü tencerede kuru fasülye 1 saatte ancak pişerken kaliteli bir düdüklü tencerede 15-20 dakikada hazır olacaktır. Bu tamamen malzeme kalitesi ve ısıyı verimli bir şekilde alıp kullanmayı sağlayan taban ve mekanizma teknolojisi sayesinde olmaktadır. Gıdanın böyle kısa bir süre içinde pişirilmesi hem zaman hem de enerji anlamında yapılacak tasarrufu getirdiğinden düdüklü tencerelerde olmazsa olmaz bir özelliktir. 

Yemeği lezzetli pişirmelidir.

Buharı dışarı vermeden (çok az vererek) pişiren düdüklü tencereler pişirme esnasında buhar tahliyesi yapmadıklarından gıdaların lezzet ve vitaminini de içeride tutmuş olurlar. Bu sayede yemekleriniz çok daha lezzetli ve besin değeri yüksek bir şekilde pişer. Aynı yemeği kaliteli tencerede pişirdiğinizde aradaki tat farkını hemen fark edersiniz.

Pişirme esnasında enerji şiddeti konusunda uyarmalıdır. 

Bazı kaliteli düdüklü tencerelerde bulunan bu özellik de çok faydalıdır. Tencerenin kapak kısmına monte vaziyette olan bu özellikle ocağın altı az yanıyorsa sarı, olması gereken şiddetteyse yeşil, fazla yanıyorsa kırmızı rengi görür ve buna göre ocağın şiddetini ayarlarsınız. Bu, yemeğin yanmasını veya olması gerekenden daha uzun sürede pişmesini engellemeniz için size yol gösterici bir özelliktir.

Etli ve sebzeli gıdaları farklı ayarlarda pişirebilmelidir.

Kaliteli düdüklü tencerelerde etli ve sebzeli gıdalar için farklı pişirme ayarları mevcuttur. Bu şekilde, düdüklü tencere gıda tipine göre kendini ayarlayarak daha lezzetli bir pişirim sağlar. 

Zaman ayarı bulunmalıdır.

Kaliteli düdüklü tencerelerin kullanım kılavuzlarında hangi yemeği ne kadar sürede, hangi ayarda pişirebileceğiniz yazılıdır. Düdüklü tencerenizin zaman ayarı varsa üzerine monte edip ocağı çalıştırdığınızda monte ederek belirtilen süre dolduğunda sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, yemeğinizin altı yanmadan, tam olması gereken sürede ocaktan alabilirsiniz.

Özetle, kaliteli bir düdüklü tencere yerine, tasarruf amacıyla ucuz ve kalitesiz bir düdüklü tencere alırsanız tasarruf etmemiş olur, çok daha fazla enerji ve zaman harcanacağı için israf etmiş olursunuz. Kaliteli düdüklü tencerelere ödeyeceğiniz yüksek bir bedel orta vadede sizi kesinlikle tasarruf ettireceği gibi daha lezzetli yemekler tüketme ve emniyetli bir pişirme şansınız olur.