Çamaşır Makinesi Seçimi

Çamaşır Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

  •  9.02.2019
  •  

Çamaşır makinelerimizi hayatımızda ortalama 2 defa değiştiriyoruz. O nedenle beyaz eşya sektöründe bulunanlar dışındakiler isteklerine en uygun çamaşır makinesini seçebilmek için alım yapacaklarında detaylı bir araştırma yapmalılar. Bu araştırmayı yapmakla vakit kaybetmemeniz için size aşağıdaki kritik bilgileri sunuyoruz.

Çamaşır makineleri genel anlamda kapasite, program ve opsiyon sayısı, garanti şartları, sessizlik ve enerji verimliliği noktalarında ayrışırlar ve fiyatları bunlara göre değişir.

Kapasite: Çamaşır makineleri 5,5 kg ile 10 kg arasında kapasiteye sahiptirler. Aşağıda, almak istediğiniz çamaşır makinesinin kapasitesini seçebilmeniz için genel bir bilgi veriyoruz.

- 5,5 kg: Yaşlı çiftler, 1-2 kişilik öğrenci evleri, çok sık ama yılın belli dönemlerinde kullanılan yazlık evler

- 7 kg: 2-3 kişişik aileler

- 8 kg: 4-6 kişilik aileler

- 9 kg: 6-8 kişilik aileler

- 10 kg: 8-10 kişilik aileler

Program ve opsiyonlar: Günümüz makinelerinde pamuklu ve sentetik çamaşırlar için yıkama seçenekleri ayrı ayrı olarak neredeyse her makinede mevcuttur. Ancak her makinede olmayan bazı programlar vardır. Bu programlara ihtiyacınız varsa bunlara sahip çamaşır makinelerini seçmelisiniz:

Her makinede olmayan programlar: Yorgan yıkama, kazan temizleme, durulama, ekstra hijyen, kısa/süper kısa (30 ve 15 dk.), perde, hassas, yünlüler 

Her makinede olmayan opsiyonlar: 

- Home connect: Cihaza wifi aracılığıyla uzaktan bağlanabilme ve kontrol edebilme imkanı sunar.

- i-dos: Sıvı yumuşatıcı ve deterjanın kullanılacak miktarını makine kendisi belirler.

- Dokunmatik tuşlar

- Vario perfect: Yıkama süresini kısaltıp uzatmanızı sağlayan önemli bir özellik. Bosch marka makinelerde olan bir özelliktir. Süreyi kısalttığınızda çamaşırı hızlı yıkar ancak elektrik tüketimi yine de düşük olur.

Garanti şartları: Beyaz eşya ürünlerinde garanti 3 yıldır. Fakat bazı modellerde üretici firmalar 10 yıla kadar ek motor garantisi verebilmektedir. Makinenin bozulma ihtimali en yüksek yeri motoru olduğundan 10 yıl motor garantisine sahip makineleri seçmeniz sizi ileride rahat ettirecektir.

Sessizlik: Herkesin önem verdiği ortak nokta ses seviyesidir. Günümüz çamaşır makinelerinde 55 desibel civarı sessiz 48-52 desibel arası makineler çok sessiz olarak geçmektedir.

Enerji tüketimi: Çamaşır makineleri sık kullanılan cihazlar olduğundan muhakkak enerji verimliliği yüksek bir makine almanızı öneririz. A+++ ve yıllık enerji tüketimi 150 kwh civarı bir cihaz yılda 65-75 TL civarı bir elektrik tüketecektir.

Malzeme kalitesi: Çamaşır makineleri oldukça sık kullanıldığından malzeme ve işçilik kalitesinin iyi olması son derece önemlidir. Daha ucuz olduğu için alınan kalitesiz bir çamaşır makinesinin sık sık arıza yapma ve kısa sürede ömrünü tamamlama ihtimali yüksek olduğundan size daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle iyi bir markadan bütçenize ve isteklerinize en uygun çamaşır makinesini alarak konforlu ve uzun süreli bir kullanım sağlamanızı öneririz.