İçerik Detay

Aç Kalmadan Kilo Vermenin Yolları

  •  10.01.2017
  •  Editör

Kilo vermek için mutlaka aç kalmak gerekmiyor. Bazı noktalara dikkat ederek kısa sürede istediğiniz kiloya düşebilirsiniz. Burada bir örnek yöntemi açıklıyoruz.

Her insanın günlük hareket yoğunluğuna ve metabolizmasına göre ihtiyacı olan bir kalori miktarı vardır. Bu miktarın üzerinde kalori alırsa kilo alır, altında alırsa da kilo verir. Bu nedenle öncelikli olarak her gün tükettiğimiz katı ve sıvı gıdaların yaklaşık kalori miktarlarını öğrenmekle işe başlamalıyız. 

Aşağıda hızlı bir şekilde ama aç kalmadan kilo vermenin örnek bir yöntemini açıklıyoruz:

- Her gün yürüdüğünüzden 15 dakika daha fazla yürüyün. Örneğin, asansörü kullanmayın. Ya da biraz daha uzaktaki marketi tercih edin. 

- Beyaz ekmeği hayatınızdan çıkarın. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek açısından da bu sizin için çok faydalı olacak. Kahvaltıda sadece 1 dilim kepekli ya da tahıllı ekmek tüketin. Onun dışında istediğiniz kadar domates, salatalık tüketebilirsiniz. Peynir ve zeytini de aşırı kaçmayacak şekilde yiyebilirsiniz. Hatta tereyağ, bal, reçeli de çok olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz.

- Öğlen yemeğini ekmeksiz, hamur işi tüketmeden halletmelisiniz. Normalde yediğiniz porsiyonu %25 azaltarak yiyebilirsiniz. Zamanla mideniz küçüleceğinden bunun %50'ye kadar rahatlıkla düşürebileceksiniz. Yemekten sonra tatlı yemeyin. 

- Akşam yemeğini kaldırıyoruz. Bunun yerine yarım kase kuruyemiş, kuru kayısı, meyve, hurma tüketerek hem faydalı gıdalar alabilir hem de aç kalmadan uyuyabilirsiniz. Canınız çok tatlı çekerse baklava, kadayıf gibi ağır tatlıları değil, sütlü tatlılar tercih etmeniz çok daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

- Kilo verme hızınızı artırmak isterseniz evde mekik, şınav gibi aktiviteleri çok zorlanmayacak şekilde yapabilirsiniz. Yoga da ciddi derecede ter attıran bir aktivite olması nedeniyle kilo verme ve vücut şekillendirmede oldukça faydalıdır.

- Çay ve kahvenize attığınız şekeri zamanla düşürmeniz çok faydalı olacaktır. 

- Günde 2 litre civarı su içmeniz iştahınızı dizginleme konusunda etkili olacaktır.

Yukarıdaki önerileri uygulanız halinde 3-4 ay içinde %10-15 aralığında rahatlıkla, aç kalmadan kilo verdiğinizi ve sağlığınızın daha iyiye gittiğini göreceksiniz.