Kul-Tem Kulak Temizleme Mumu 1 Çift (KT-3015)

/ProductImages/169806/big/500x500kultem4.jpg

Kul-Tem Kulak Temizleme Mumu 1 Çift (KT-3015)

Marka: KUL-TEM
Model Numarası : Kul-Tem Kulak Temizleme Mumu 1 Çift (KT-3015)
SKU : ECZ_Kul-Tem Kulak Temizleme Mumu 1 Çift (KT-3015)
Ürün Tükendi İade Koşulları Günün Fırsatı
Birlikte Satın Alabileceğiniz Ürünler
Vestel Steam Max Kırmızı Dikey Buharlı Temizleyici
Bu ürünü alana 89 TL! Kargo ücretsiz!
89,10 TL
(% 10 İndirim)
Kamburluğa Karşı Manyetik Dik Durma Korsesi
%30 İndirimlidir!
10,43 TL
(% 30 İndirim)
Ürün Hakkında
Kulak Temizliği ve Kul-Tem Mumu; Aspiratör sistemi, modern ve alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre kolay eriyen ince bir huni kulağa yaslanır ve huninin ucu yakılarak bir vakum etkisi oluşturulur. Ateşin boruyu vakumlaması, kulak içinde birikmiş tüm buşonu çekip alır ve kulağa zarar vermeden dışarı çıkarmış olur.

Kulak Temizliği ve Kul-Tem Mumları

Kulak, dış kulak yolundaki cildi enfeksiyonlardan korumak amacıyla buşon adı verilen bir salgı üretir. Bu salgı dışardan gelen toz ve diğer partikülleri tutarak kulak yolunun dışa doğru yapısı sayesinde kulak kepçesine doğru atar. Buşonun yoğun olması, tozlu ortamlarda bulunma ve salgının dışarıya atılmasına engel faktörler, buşonun kulak kepçesi içinde birikmesine yol açar.

Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar.

Buşonun birikmesinde genellikle şunlar neden olur:

 1. Temizleme amacıyla kulak içine yabancı bir cisim sokmak,

 2. Tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak,

 3. Dış kulak yolundaki darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması,

 4. Kulakta salgılanan buşonun fazla yoğun olması,

 5. Kulağa su kaçtığında (deniz, banyo vs.) dış kulak yolundaki az miktarda salgının şişmesi.

Kulak Temizleme

Kulak temizliğinde kulağa, yabancı maddeler sokmak son derce tehlikeli bir uygulamadır. Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur. Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir yabancı cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir. Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğuyla kulağınızı temizlemeye çalıştığınızda pamuğun ucuna biriken salgıyı görünce kulağınızı temizlediğinizi düşünebilirsiniz. Oysaki, burada yapılan kulak içindeki buşonu biriken toz ve diğer partiküllerle birlikte kulak zarına doğru ittirmekten ibarettir. Bu işlem esnasında kulaktaki buşonun bir kısmı çubuğun ucuna yapışırken, daha fazlası kulak zarına doğru itilmekte ve erişilemeyecek kadar derinde birikerek kulak tıkanıklıklarına yol açmaktadır.

Öncelikle bir KBB uzmanının muayenesi ve tıkanıklığın gerçekten buşona bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Buşon saptandıktan sonra yapılacak tek şey buşonu çıkarmaktır. Kulak kiri, işitme kaybı, işitme kaybına bağlı dikkat eksikliği, kulak ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesine ve kulak basıncının artması denge kaybına neden olabilir.

Bunun için en çok 3 yöntem kullanılır:

 • Küret ile temizleme
 • Aspiratör ile vakumlama
 • Su ile yıkama


Su ile yıkamanın dezavantajı kulak zarının delik olduğu durumlarda orta kulağa zarar vermesi ve dış kulak iltihaplarında da uygulanmasının sakıncalı olmasıdır.

Kul-tem Aspiratör Sistemiyle Kulak Temizleme

Aspiratör sistemi, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisiyle bilinen noninvazif metodlar modern ve alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre, kolay eriyen ince bir huni kulağa yaslanır ve huninin ucu yakılarak bir vakum etkisi oluşturulur. Ateşin içi boş boruyu vakumlaması, kulak içinde birikmiş tüm buşonu çekip alır.

Yüzyıllardır bilinen bu sistemin geçmişi Eski Mısır, Roma, Yunan dönemlerine kadar dayanmaktadır. Eski Yunan medeniyetinde başlangıçta sadece kulak temizliği için kullanılan mumlar sonraları doğal ve manevi şifa yönetimine dönmüştür.

Uzak doğu Asya’dan Sibirya Stepleri’ne kadar yaygın olarak bilinmesi ve kullanılmasına rağmen bu metodu günümüze taşıyan Kuzey Amerika yerlileri olmuştur. Bu geleneksel uygulama Kızılderili kabileleri ve Sibirya’da canlı tutularak günümüze kadar ulaşmıştır. Kızılderililer tarafından geleneksel manevi arınma törenlerinde kullanılmıştır. Kulak mumları geleneksel Şaman şifacıları tarafından manevi ve fiziksel tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde halen kırsal kesimlerde huni şekilde bir bal mumundan bir boru, gazete veya yağı kağıt vasıtasıyla yakarak kulak temizlemek çok yaygın olarak bilene eski ve doğal metottur. Popülaritesini halen devam ettiren kulak mumları yaygın olarak Avrupa, Amerika ve Asya’da hastanelerde kulak burun boğaz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kul-Tem Kulak Temizleme Mumları ise geçmişi antik çağlara kadar uzanan bu yöntemin kolaylaştırılmış halidir. Selülozdan imal edilen Kul-Tem mumlarda yanma kolaylığı için parafin kullanılır. Mum kulağa yaslanıp yakıldığında 8 dakika boyunca yanarak hem kulaktaki kan akışını hızlandırır, hem de kulak içinde birikmiş buşonu vakumlayarak dışarı çeker.

Kulak temizliği periyodik olarak yapılması gereken bir işlem değildir. Buşon, herkeste aynı sürede oluşmaz. Kul-Tem mumlarla temizliğin ideali ayda 2 kez olsa da, bazı kimselerde daha çabuk veya daha yavaş buşon birikir. Birkaç kullanımdan sonra kulağınızda ne sürede buşon biriktiğini anlayabilir ve ona göre kullanabilirsiniz.

Kul-Tem Mumları, vücudun kendini iyileştirme sürecine yardımcı olur. Farklı nedenlere bağlı oluşan kulak enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı, hafif sinüzit ve uçak ile sık seyahat, dalış sporlarının maruz kaldıkları kulak basıncıyla ilgili denge problemlerindeki etmenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Eğer sorunlarınız daha uzun süreli ise, lütfen doktoruna danışmayı ihmal etmeyiniz.

Kul-Tem Kullanma Kılavuzu

KUL-TEM kulak mumları, her kutuda 1 çift (2 adet) olup %100 doğal maddelerden üretilmiştir. Selülozdan imal edilen mumlarda yanma rahatlığı sağlamak için parafin kullanılır. Üzerindeki delik sayesinde aspiratör şeklinde çalışarak kulak içinde vakum oluşturur.

Çalışma mekanizması

8 – 10 dakika boyunca yanan mumun yaydığı ısı kulak çevresine ve derinliklerine işleyerek kulak ve çevresindeki kan akışını hızlandırır. Kulak derinliklerinde yayılmış ve kurumuş kirler bu ısı sayesinde yumuşayarak yerlerinden ayrılırlar. Mum üzerindeki bacanın oluşturduğu vakum etkisi, tüm kirleri mumun içine toplar.

Kullanımdan sonra kulaktan çıkanlar, iki parçaya kesilen mumun içinde görülebilir. Kirin rengi ve yoğunluğu, olası kulak hastalıkları hakkında da size bilgi verecektir.

Temizlik amaçlı kullanıldığında 15 günde bir kez kullanmak ideal kulak temizliğini sağlayacaktır.

Tedavi amaçlı kullanıldığı zaman bir kür üç gündür. Birer gün arayla, günde bir kez kullanılır. Daha sık kullanmayınız.

KUL-TEM Kulak Mumları'nın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kulak mumunu kullanmak özel bir yetenek gerektirmez, herkes kullanabilir. Tek başına kullanmak zor olacağından kullanırken bir yakınınızdan destek isteyiniz.

 

Kullanım Şekli ve Malzemeler

 1. İşlem sonrası külleri atmak ve bittiğinde mumu söndürmek için küçük bir kapta su hazırlayın. Mumu kesmek için de bir makas bulundurun.

 2. İşlem uygulanacak kişi rahatça uzanarak başını yatay pozisyonda tutmalıdır.

 3. Mumun ince ve kapalı olan ucunu uygulanacak kişinin kulağına, bastırmadan yerleştirin.

 4. Mumun kalın ucunu yakın. Mum yaklaşık 8 – 10 dakika arasında yavaş ve hafif alevle yanar. İşlem sırasında mumu sabit tutun. Alevin dengeli yanmasını sağlamak için mumu olduğu yerde arada bir çevirin.

 5. Mum, kırmızı güvenlik bandının olduğu yere kadar yandıktan sonra su dolu kapta söndürün.

 6. Güvenlik bandının olduğu yerden mumu keserek içerden çıkan kiri kontrol edebilirsiniz.

 

Kullanım Süresi

 • İşlem mutlaka iki kulakta birden uygulanmalıdır.

 • Tedavi amaçlı kullanıldığında bir kür üç gündür. Birer gün arayla, günde bir kez kullanılır. Lütfen daha sık kullanmayın.

 • Temizlik amaçlı kullanıldığında 15 günde bir kez kullanmak ideal kulak temizliğini sağlayacaktır.

 • Sağlık amacıyla kullanırken, eğer bir kür uyguladıktan sonra sorunlarınız azalmazsa doktorunuzla görüşün.

Güvenlik

 • Üç yaşından küçük çocuklarda, kulak zarı delik olanlarda, yapay kulak zarı kullananlarda, kulak iltihabı olanlarda, parafin, selüloz ve muma alerjisi olanlarda kullanmayın.

 • Çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edin.

 • İşlem sırasında sadece yetişkin birinden destek alın.

 • Yalnızken ve tek başınıza kullanmayınız. Mutlaka bir arkadaşınızdan veya yakınınızdan yardım isteyin.

 • Her kullanımda işlemin iki kulağa da eşit sürelerle uygulanması gerekir.

 • İşlem sonrasındaki ilk üç saatte kulağınızı su ile temas ettirmeyin.

 • Kullanma tarihi, oda sıcaklığında tutulması koşuluyla üretim tarihinden itibaren iki yıldır.

 

Kum-Tel Mumlarının Faydaları

 • Kulak ve sinüslerdeki basınç azaltır

 • İşitme duyusunu geliştirir

 • Doğal bir şekilde buşon çıkarmaya yardımcı olur

 • Vücut dengesi ile ilgili sorunların etkisini azaltır

 • Tinnus (kulak çınlaması) durdurmak için yardımcı olur

 • Kulak içindeki kaşıntı hissini azaltır

 • Kulak enfeksiyonları, iltihapları ve bunlara bağlı baş ağrısı sorunlarında yatıştırıcı etkisi vardır.

 • Biyoenerjik ritmi düzenlemeye yardımcıdır.

Yorum ve Puanlar

Yorum yapabilmeniz için üye iseniz giriş yapınızı değilseniz lütfen üye olunuz

Giriş Yap Üye Ol

Ürünün Puanı :
Yorum Gönder


 

 Bu ürünü alana Olay Essentials Canlandırıcı Tonik Sadece 5 TL!

- Tonik için kargo ücreti alınmaz.

- Promosyondan yararlanmak için "Sepete Ekle" butonunun altındaki "Birlikte Alabileceğim Ürünler" kısmından Olay Tonik ürününü işaretlemeniz gerekmektedir. 

Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.