Bebeklerde Termometre Kullanımının Faydaları

Termometrelerin Kullanımı ve Faydaları

Bebekler halsiz ve huysuz olmaya başladığında anne babaların yaptığı ilk şey ateş ölçmektir. Ondan sonra birçok soru oluşmaya başlıyor. Hangi sıcaklık normal sayılır? Nasıl ölçülür? Hatta bazı anne babalar bebeklerinin ateşlerinde çok az bir yükselme olunca hemen doktora gitmek için acele ederler ve sonunda her şeyin yolunda olduğunu öğrenirler.

Hangi vücut ısısı normal sayılır?

Vücut ısısı bebeklerin metabolizmasının nasıl işlendiğine bağlıdır. Yeni doğmuş bebeklerin termoregulasyon (ısı ayarlama) sistemi tam gelişmiş değildir ve bu yüzden o yapı yerine oturana kadar farklı arızalar, değişiklikler olabilir. Bebeklerin üçüncü aylar civarlarında bu sistem normal hale gelmektedir. O zamana kadar onların vücut ısıları hep değişebilmektedir. Ama genel olarak normal insan vücut ısısı 36 – 37 derecedir.

Termometrelerin çeşitleri ve doğru kullanımı

Bebekler için hem dijital hem manuel termometreler uygundur. Tüm termometre çeşitlerinden elektronik olanlar en güvenilirlerdendir. Elektronik termometrelerinin avantajları çok hızlı olmaları ve doğru sonuçlar vermeleridir. Sonuçlar termometrenin ekranında görüntülenir ve ek olarak prosedürün sonlanmasını gösteren bip sesinin olmasıdır. Elektronik termometreler koltukaltı veya kulak içi sıcaklığını ölçmek için tasarlanmış şekillerde satışa sunulmaktadır. Ağızdan vücut sıcaklığını ölçmek için termometreyi bir dakika dilin altında yerleştirmek gerekiyor. Yalnız her termometrenin kendi zamansal parametreleri bulunuyor. Bu yüzden kullanma kılavuzunu okumak gerekmektedir. Ölçüm sonuçlarının doğru yorumlanabilmesi için normal sıcaklık değerlerini bilmek gerekir. Bu normal değerleri tanımlamak için bebeğin vücut sıcaklığını sabah ve akşam ölçmek gerekir.

Çocuğun ateşini ilaçsız düşürmek için ne yapılmalı?

Küçük çocuklarda ateş düşürmek için kullanılan ılık (asla soğuk değil) suyla ıslatılan süngerler ve havlular en etkili yöntemdir. Bu işlemden sonra bebeğin derisine uygulanan sulardan dolayı hafif nem kalır ve bundan dolayı bebek vücudu soğuklaşır. Suyu bebeğin kafasından başlayarak, boynuna, kollarına, bacaklarına ve en son tüm vücuda uygulamak gerekir. Ateşi düşürmekte sıvı kullanımı da büyük rol oynamaktadır: su, meyve suları, çocuk bitkisel çayları. Ayrıca çocuğun elbiselerini değiştirmek de ateş düşürmeye bir katkı sağlayabilir. Ateş 38,5 dereceden fazla ise doktora görünmekte fayda olabilir.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.