Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

SOFRA DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

Sofra kurmaya başlamadan önce evdeki yemek takımlarını, çatal kaşık bıçak takımlarını ve cam, kristal bardaklarını kontrol etmekte fayda vardır. Mesela, bunu yaparken yeterince temiz yıkanmamış aletler, kırık veya çatlak parçalar bulunabilir. Misafirlere bunları göstermemek için çok iyi durumda olmayan takımlardan hemen kurtulmak gerekir ve yerlerine daha yeni, daha şık olanlar tercih edilmelidir

Baharat takımları, biberlikler, tuzluklar, ayçiçeği veya zeytinyağı şişelerinin yanı sıra küllüklere de çok önem verilmelidir.

Sofradaki her insan için en az 80 cm uzunlukta yer olmalıdır. Sofrayı kurmadan önce masaya güzel bir masa örtüsü seçmek gerekiyor. Dikdörtgen bir masa varsa oraya iki tane masa örtüsü serilir. Sofrayı kurarken bunu belli bir sıraya göre yapmak gerekmektedir:

-İlk olarak porselen yemek takımları yerleştirilir,

-Sonra çatal kaşık bıçak takımları,

-Ve bundan da sonra cam veya kristal kadeh ya da bardakları koyulur ve bunu yaparken ayaklarından tutarak yerleştirilir.

Sofra düzeni hangi öğün olduğuna göre değişir: kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için değişik düzenlerde yapılmalıdır.

Güzel masa kurmak düşünüldüğünden daha basittir. İlk olarak, akşam yemeği için kurulan bir sofraya bakılabilir. Kişi başına ikişer tabak üst üste yerleştirilir, onlardan biri servis tabağıdır. Onun rengi diğer takımlardan daha farklı olabilir: gümüş, altın vs değişik renklerde olabilir. Onun üstüne çorba kâsesi koyulur. Servis tabağının yanında yemekte gerekecek olan çatal kaşık bıçak takımları yerleştirilir. Çatallar solda, bıçaklar sağda yerleştirilir. Tabaktan sonra konulan çatal kaşık bıçaklarda en dışa konulanlar yemekte ilk kullanılacaklardır. Kadehler ve bardaklar tabağın sağ ve üst kısmına koyulur. Burada da aynı kural işlemektedir: ilk kullanılacaklar tabaktan en uzak olanlardır. Her yemekten sonra bardaklar alınır, yemek boyunca bir tek su bardağı kalmalıdır.

Normal bir öğle veya akşam yemeği için ilk olarak masaya güzel ütülenmiş, temiz masa örtüsü serilir. Her kişinin önüne ortaya küçük kahvaltı tabağı konulur (masanın kenarından 2 cm uzaklıkta olma şartıyla). Kahvaltı bıçağı sağa, çatal ise sola konur. Masanın ortasında tuz ve biber yer almaktadır. Masanın sağ üst köşesine çay fincanı veya meyve suyu fincanı konulur ve kaşıklar da tabakların kenarlarına sapları sağa gelecek şekilde konur. Çiçekler ya da mumlar varsa masanın ortasına onlar da hoş bir hava katacaktır.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.