Monitör seçimi nasıl olmalıdır?

İYİ BİR MONİTÖR NASIL OLMALIDIR?

Monitör alırken kafamızda oluşan ilk soru "hangi monitörü almalıyım?" sorusu olur. Karar vermekte zorlanırız ve çözüm için çeşitli araştırmalarda bulunuruz. Bir monitör almadan önce, bilinmesi gereken ve monitör alırken, dikkat edilmesi gereken unsurları detaylı bir biçimde inceleyelim;

Bildiğimiz gibi monitörler, bilgisayar görüntüsünü bize iletmek için kullanılan bir araçtır. Bu nedenle, monitör alırken görüntü kaltesini belirleyen etkenleri, iyi bir şekilde incelemeli ve kullanım amacına göre uygun monitörü seçmelisiniz. Görüntü kaltesini belirleyen bu etkenler, çözünürlük, parlaklık, kontrast ve tepkime süresi gibi özelliklerdir.

Amacımıza uygun monitör seçimini nasıl yapmalıyız?

Monitör kalitesini belirleyen unsurları söylemiştik. Bunlardan ilki, çözünürlük unsurudur. Öncelikle, bilgisayarınızı en çok ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, yüksek görüntü kaltesinde film izlemek için ya da görseli ön planda olan uygulamalarla çalışmak için ve görseli yüksek kalite düzeyinde olan oyunlar oynamak için, mutlaka çözünürlüğü yüksek monitörler tercih etmeniz gerekir. Bu şekildeki çalışmalar için 1920x1080 pixel çözünürlükteki monitörler idealdir. 1920x1080 pixel çözünürlük HD anlamınada gelmektedir. Tabii, bunların yanında ekran boyutuda önemlidir. Ekran boyutu, inch ile ifade edilmektedir. 1 inch 2.54 cm boyutunu ifade eder. Örneğin, 22 inch bir monitör, monitörün üst ve alt çapraz köşelerinin arasında 55.88 cm olduğunu ifade eder. 22 inch bir monitör, iki tane A4 kağıdının dikey bir şekilde yan yana koyulması gibi düşünülebilir. Bilgisayarda, kullanım amacınıza uygun ekran boyutunu seçmenizde, monitör alımında önemli bir etken olmalıdır.

Göz sağlığınızı koruyan monitörler tercih edin!

Günümüzde, CRT monitörlerin kullanımı neredeyse bitmiş olsada bilgi vermekte fayda var. CRT monitörlerin, çalışma prensibi ekrandaki görüntülüyü yenileyerektir. Yani, ekrandaki görüntü saniyede 70-75 kez yenilenir. Fakat, bu yenilenme çok hızlı olduğu için, biz durağan bir görüntü görürüz. Fakat, biz durağan bir görüntü görsekde, göz kaslarımız bu yenilemeyi fark eder ve sürekli göz kaslarımızda hareket halinde olur. Bu durum, ilerleyen zamanlarda ciddi göz rahatsızlıklarına neden olabilir. CRT monitör kullanan veya kullanmayı düşünen kişiler, CRT monitör filtreleri kullanarak korunabilirler.

LCD monitörlerin, çalışma prensibi ise CRT monitörler gibi değildir. Sürekli görüntü yenilenmez ve durağan bir görüntü oluşturarak çalışır. Böylece, görüntü yenilenmesinden oluşan ciddi göz hastalıkları oluşmaz. Ayrıca, göz sağlığını etkileyen diğer unsurlarda, parlaklık ve kontrast özellikleridir. Monitör parlaklığı ve kontrastı, ideal bir şekilde ayarlanmalı ve yüksek parlaklıktan kaçınılmalıdır. Görüntü girişleride, göz sağlığını etkileyen unsurlardır. Üç çeşit görüntü girişi bulunur. Bunlar, Analog, DVI ve HDMI girişleridir. Analog girişlerin, sinyal gücü düşüktür ve bu yüzden görüntü ekrana kaliteli bir şekilde gelmez ve görüntüde, dikkatlice bakacağımız zaman görebileceğimiz ufak bir dalgalanma görünür. Bu görüntü dalgalanması, gözü bozan en önemli unsurdur. Bu yüzden, DVI ya da HDMI girişli monitörler tercih etmelisiniz. DVI dediğimiz, dijital görüntü girişleri sayesinde görüntüler daha net, kaliteli ve dalgasız bir olacaktır ve renk kayıpları olmayacaktır. Günümüzde, en popüler arabirim ise HDMI'dır. HDMI sayesinde, yüksek kalitede görüntü alabilir ve hoparlör özelliği olan monitörlerde, sesi monitörden dinleyebiliriz.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.