Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Espresso Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Bar basıncı

İyi bar basıncı, iyi krema elde edebilmek için gereklidir. Yani, buhar kahve granüllerinin doğru hızda olmasını sağlar. Çok yavaş olursa tat daha acı olur. Bazıları 9 -11 bar yeterlidir dese de 15 - 19 bar basınç optimum seviyedir.

Termoblok

Mükemmel tada ulaşmak için kahveyi haşlamamanız gerekir. Termoblok, suyu ideal sıcaklığa (90°C civarı) pompa yardımıyla çıkaran bir kaynatma sistemidir. Bazı modeller sütü köpürtmek için gerekli olan 120°C civarı sıcaklığı sağlayan termoblok sistemine sahiptir.

 

Filtre Tutucu


Bu, kahve granüllerinin konulduğu ve sıcak tutulduğu kısımdır. Basit modeller alüminyum filtre tutuculara sahiptir ancak daha pahalı olanların ısıyı daha uzun süre tutan pirinç malzemeden tutucuları bulunmaktadır.

Vana


Makinelerin çoğu su akışını kontrol etmek için mekanik vana kullanırlar. Üst segment makineler ise teslimat noktasında su basıncını artıran ve işlem bittiğinde anında kapanan solenoid vana sistemine sahiptir.

Wat


Su ısıtıcılarında olduğu gibi daha yüksek vatta daha hızlı kaynama elde edilir. Eğer değişik türde espressolar yapıyorsanız yüksek vata sahip makineler daha iyidir.   


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.