Elektrikli Isıtıcı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

ELEKTRİKLİ ISITICI SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

 

Elektrikli ısıtıcılar elektrik enerjisini ısıya dönüştüren sistemlerdir. Yoğun olarak kullanıldıkları alanlar mekan ısıtma, yemek pişirme, su ısıtma ve endüstriyel proseslerdir. Bir elektrikli ısıtıcının içindeki ısıtma elemanı en basit anlamıyla elektriksel bir rezistanstır ve Joule ısıtma prensiplerine göre çalışır: elektrik akımı direnç sayesinde elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirir. Elektrikli ısıtıcıların çoğu aktif eleman olarak nikrom telini kullanmaktadır.  

 

Elektrikli ısıtıcı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda size özetlemeye çalışacağız.

 

Elektrikli Isıtıcı Seçiminde Güvenlik En Önemli Husustur

 

Evinizde küçük çocuğunuz varsa ya da evcil hayvan besliyorsanız dokunulduğunda yakmayacak, devrilmeyecek ya da devrildiğinde yangın çıkarmayacak ve etrafa zarar vermeyecek özelliklerde bir ısıtıcı seçmek zorundasınız. Modern ısıtıcılarda bu noktalara oldukça dikkat edilmekte olduğu için tüketiciler güvenli ısıtıcı bulma konusunda çok fazla zorluk çekmemektedirler. Isıtıcı alanında uzun yıllardır üretim yapan Delonghi, Alf, Ufo, Kumtel, Rowenta gibi markalar kullanıcı güvenliğini ön planda tutan ürünler üretmektedirler.

 

Amacınıza uygun ısıtıcıyı seçin

 

Isıtıcılar, çeşitli amaçlara yönelik olarak çalışmaktadır.

Örneğin Myso Ayak Isıtıcısı ayağınızı ısıtmaya yönelik olarak çalışmaktadır. Yere paralel uzanan bir plaka şeklindedir. Ayağınızı üzerine koyarsınız ve ısıtır. Bu ısıtıcıların oda sıcaklığına pek bir katkısı yoktur ama insanın ısındığında kendini en çok mutlu eden organlarından biri olan ayağı çok başarılı bir şekilde ısıtır.
 

Delonghi Yağlı Radyatörleri örnek verebileceğimiz yağlı radyatörler ise tüm odayı verimli bir şekilde ısıtabilecek özellikte tasarlanmıştır. Dilim sayısı, ısıtma kapasitesi, gücü, hava kanalları gibi çeşitli özellikleri değişkendir. Odalarımızda bulunan kalorifer peteklerine benzer özelliktedir ama elektrikle çalışır. Kısa zamanda bulunduğu ortamı ısıtır. Ayak ısıtıcısı ya da dokunduğu yeri ısıtan ısıtıcılara göre daha verimli ve tabi ki daha pahalıdırlar. Yağlı radyatörleri seçerken kaç m2 alanı ısıtabileceği bilgisine özellikle dikkat edilmelidir.  

 

Rowenta Balnea ya da Delonghi HVF3552TB ısıtıcıları örnek verebileceğimiz fanlı ısıtıcılar bulunduğunuz odayı ısıtmaya yönelik çalışmakla beraber, vücudunuza yakın koymanız halinde vücudunuzu da hızlı bir şekilde ısıtırlar. Radyatör ya da infrared ısıtıcılara göre biraz sesli çalışırlar ancak bu ses çok rahatsız edici bir ses değildir. Bu tip ısıtıcıların termostatları olduğu için yapacağınız ayar sayesinde ortam ısısı belli bir seviyeye geldiğinde otomatik olarak kapanıp ısı belli bir seviyenin altına indiğinde tekrar çalışmaya başlarlar. Fiyatları yağlı radyatörlere oranla daha uygundur.  

Ufo Pratik Infrared Isıtıcı örneğinde olduğu gibi infrared ısıtıcılar fotonlar yardımıyla ortamdan ziyade kendilerine yakın olan insan vücudunu, eşyayı ya da giysileri ısıtırlar. Başka bir deyişle, amaçları ortamı ya da tavanı ısıtmak değil insan vücudunu ısıtmaktır. Çok hızlı bir şekilde ısıtma sağlarlar. Özellikle ısıtmanın çok zor olduğu geniş metrekareli alanlarda kullanımı çok pratik ve faydalıdır. Fiyatları da oldukça uygundur. Yerde duran ve tripod vasıtasıyla yukarıda durup tüm vücudunuza hitap eden modelleri mevcuttur.
 

Tüketilen elektrik enerjisi miktarına dikkat edin

Isıtıcı seçimi yaparken en ucuzunu değil, aynı büyüklükte alanı ısıtırken bir saatte tükettiği enerji miktarı en düşük olanı seçmek gerekir. Fiyatı pahalı olsa dahi az elektrik tüketmesi nedeniyle kısa zamanda aradaki fiyat farkını çıkaracaktır. 

 


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.