Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

BİLGİSAYAR ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Günümüzde, bilgisayarlar hızlı bir şekilde gelişme göstermekte ve sürekli yenileri üretilmektedir. Bilgisayarların gelişimiyle birlikte, bilgisayar oyunları ve programlarda paralel olarak gelişme gösteriyor. Bu nedenle, bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu makalemizde, bilgisayar alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bilgisayar içindeki parçaların ne işe yaradığını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Öncelikle, bilgisayar almaya karar verdiyseniz ilk olarak belirlemeniz gereken bir soru vardır. Bu bilgisayarı ne için kullanacaksınız? Örneğin, sadece internete girmek, mail göndermek ve bunun gibi işlemler için alacağınız bilgisayar ile oyun oynayacağınız, yüksek kalitedeki görseller içeren uygulamalar için kullanacağınız bilgisayarlar, farklılık gösterecektir. Eğer, bunların hepsini yapacaksanız daha farklı düzeyde bir bilgisayar seçmeniz gerekecektir.

Bilgisayar almadan önce ilk olarak bu bilgisayarı ne için kullanacağınızı kesin olarak belirlemeniz gerekir demiştik. Bilgisayar seçiminde, donanım hakkında da bilgi sahibi olursanız, doğru bir seçim yapabilirsiniz. Şimdi bilgisayar donanımları hakkında bilgi vermeye geçelim.

Anakart

Anakart, bilgisayardaki diğer kart ve donanımların takıldığı ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan karttır. Tüm donanımlar her ana karta uymaz, bu yüzden önce gerekli donanımları edinip, sonra bu donanımlara uygun ana kart seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca, anakart alırken kullanacağınız RAM kapasitesinin en az 2 - 3 katı olmasına dikkat edin. İlerde, bilgisayarınızın RAM kapasitesini yükseltmek istediğinizde, yeni bir anakart almaya gerek kalmayacaktır. Ayrıca anakartlarda dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer, bilgisayarınızı profesyonel olarak kullanmayacaksanız, sadece internet, mail ve küçük kapasiteli oyunlar için kullanacaksanız bu dahili birimler yeterli olacaktır. Fakat, profesyonel işlemler yapacak, görseli yüksek kalitede oyunlar ve uygulamalar için kullanacaksanız harici kartlar almanız gerekecektir.

İşlemci

İşlemci, genel tanımı ile bilgisayarın beynidir. Bilgisayarda yaptığınız herşey, fare oynatmak bile işlemci sayesinde gerçekleşir. Bilgisayara verdiğiniz komutlar, öncelikle işlemciye ulaşır ve işlemci bu komutu yapacak olan donanıma komut vererek işlemi gerçekleştirmiş olur. Bu nedenle, işlemci kalitesi ve hızı oldukça önemlidir. Piyasada, iki büyük işlemci markası bulunur. Bu markalar, Intel ve AMD markalarıdır. İntel markalı işlemciler, genel olarak yazılımcıların tercih ettiği programsal işleri yapmak için kullanılır. AMD işlemciler ise görseli yüksek kalitede olan uygulamalar ve oyunlar için kullanılır. Çift çekirdek, dört çekirdek ve sekiz çekirdek işlemci tabirlerini duymuşsunuzdur. Bu çekirdekler ise bilgisayara birden fazla komut gönderdiğinizde örneğin, bir oyun oynarken, aynı zamanda internette gezinirseniz, bu işlemler işlemcide sıra beklemeden çekirdekler aynı anda gerçekleştirir. Bilgisayarın, hızlı olması için en önemli parça işlemcidir. Bu nedenle, işlemci seçiminizi iyi yapmalısınız.

RAM

Ram, bilgisayarın geçici hafızasıdır. Örneğin, bilgisayarda bir yazı yazarken yanlış yaptığınızda, CTRL+Z ile geri alma işlemi yaparsanız. Tekrar eski yazıyı RAM'den alarak düzeltme yapacaktır. Bilgisayar, tüm işlemleri işlemci sayesinde yapar demiştik. Fakat, her bilgisayarda mutlaka RAM bulunması gerekir. Bilgisayar, yapılan işlemleri geçici hafızadan bilgi alarak yaptığı için, RAM bilgisayar hızını doğrudan etkilemektedir. İşlemci, RAM ve Ekran Kartı uyumlu kullanılırsa, mükemmel hızlara ulaşmak mümkündür. İşlemci hızlı fakat RAM yavaş olduğunda, şöyle bir durum ortaya çıkar. Siz bir yazı yazdınız ve CTRL+Z yaparak eski yazıyı tekrar yazdırmak istediniz. İşlemciniz, hızlı olduğu için işlemci bu komutu direk olarak hızlı bir şekilde RAM'e bildirir. Fakat, RAM yavaş olduğu için hafızasındaki bilgileri geç bildirir ve bir yavaşlık meydana gelir. Bu yüzden, tüm donanımlar birbirine uyumlu olarak kullanılırsa yüksek hıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca, RAM bulunmayan bilgisayarlarda, işlemci görüntü hafızalarını bildiremediği için ekrana görüntü gelmeyecektir.

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasası, bilgisayar donanımlarını darbelerden ve nemden koruyan bir kısımdır. Anakart, işlemci, RAM, ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı, cd rom, dvd rom ve harddisk gibi donanımlar kasa içerisine yerleştirilir. Bu yüzden, anakartınıza uygun kasa seçimi yapmalısınız.

Güç Kaynağı

Bilgisayar donanımlarına ihtiyaçları olan elektriği, şebekeden aldığı gerilimi düşürerek ileten parçadır. Güç kaynakları güçlerine göre sınıflandırılmaktadır. Standart bir bilgisayar için 300 Watt gücündeki bir güç kaynağı yeterlidir. Bilgisayarda bulunan donanımlara göre bu güç değişiklik gösterebilir. Güçlü bir güç kaynağı bilgisayarınızın stabil çalışmasını sağlayacaktır. Bilgisayarda çok fazla donanım kullanılacaksa ve güç kaynağı gücü düşük ise güç kaynağı yanabilir. Güç kaynağı Power supply olarakda adlandırılır.

Ekran Kartı

Ekran kartı, bilgisayardaki görüntüyü ekrana ileten karttır. Anakartta, harici bir ekran kartı ve onboard(dahili) bir ekran kartı yoksa, ekrana görüntü gelmeyecektir. Ekran kartları, bilgisayarını genel olarak oyun oynamak için kullanan kişiler için en önemli parçalardan biridir. Görüntü kalitesi çok yüksek oyunlar oynamak için, alacağınız bilgisayarın ekran kartı belleği ve çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat edin. İyi bir ekran kartının, en üst düzeyde performans göstermesi için kullanacağınız monitörde oldukça önemlidir.

Harddisk

Harddisk, bilgisayarın ana hafızasıdır. Bilgisayarda, kalıcı olarak depolanan, saklanan herşey harddiskte tutulur. Kendi bilgisayarınızdaki bir harddiski söküp, başka bir bilgisayara taktığınızda kendi bilgisayarınızdaki herşeyin, yeni taktığınız bilgisayara geçtiğini göreceksiniz. Bilgisayara format atmak demek, harddisk içerisindeki verilerin tümünü silip, harddiske yeni bir işletim sistemi yüklemek demektir. Harddiskler, dahili ve harici olarak ayrılırlar. Bilgisayarınzdaki dahili harddiskin, çok yüksek olması önemli değildir. Onun yerine, harici yüksek kapasiteli bir harddisk daha kullanışlıdır. Gittiğiniz her yere müzik, oyun ve film arşivinizi kolayca taşımanızı sağlayacaktır.

Artık, bilgisayar parçalarının işlevlerini ve ne işe yaradıklarını öğrenmiş olduk. Şimdi, bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususları özetleyelim. Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız, işlemci ve ram seçimini iyi yapmalısınız, seçeceğiniz işlemci ve ram özellikleri birbirlerini en iyi şekilde desteklemelidir. Yani biri hızlı diğeri yavaş olmamalıdır. Birbirlerinin hızlarına yetişmeleri gerekir. Bilgisayar alırken bütçenizi zorlayın! 100 - 200 lira fiyat farkı nedeniyle, düşük özellikli bir bilgisayar alırsanız kullanım süresi 1 - 2 yıl daha az olabilir. Fakat, geleceği düşünerek seçim yaptığınızda, uzun yıllar yüksek verimlilikle alacağınız bilgisayarı kullanabilirsiniz. Tavsiye edeceğim bilgisayar özellikleri ise en az Intel i5 işlemci, 4gb RAM ve 1 gb ekran kartı içeren bir bilgisayardır. Böyle bir bilgisayar 1000-1500 TL arasında alınabilir. Bu özelliklerin altında alacağınız bir bilgisayar, oyun ve programlarda size sıkıntı yaratabilir.

Ayrıca, alacağınız bilgisayarın garanti süresinede önem vermenizi tavsiye ederiz.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.