Bebek ve çocuklar için oto güvenlik koltuklarının önemi nedir?

BEBEK VE ÇOCUKLAR İÇİN OTO GÜVENLİK KOLTUKLARININ ÖNEMİ NEDİR?

Gözünüzden bile sakındığınız bebeğiniz ya da çocuğunuza hiçbir zarar gelmesini istemezsiniz. Onları her zaman kötü etkileyecek olaylardan korursunuz. Peki aracınızda oto güvenlik koltuğu var mı? Bu sorunun cevabı çoğu evebeynler için "hayır" oluyor. Otomobillerde kullanılan bebek ve çocuklar için geliştirilmiş oto güvenlik koltuklarının kullanım nedeni, araç içinde bulunan bir bebek ya da çocuğun kaza anında bulunduğu yerden fırlayıp, savrulmasını önlemektir.

Eğer bu güvenlik ürünü kullanılmazsa, bebek ya da çocuklar kaza anında şiddetle aracın iç kısmına çarpabilirler. Bunun sonucunda ağır yaralanmalar ya da acı kayıplar meydana gelebilir. Trafik kazalarında, genelde araç içerisinde bulunan bebek ya da çocuklar bu ihmal nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler. Ancak araç içerisinde bir çocuk koltuğu kullanılırsa kaza esnasında bebek ya da çocuğun çok az yara alması hatta hiç yara almadan kurtulması mümkündür.

Oto güvenlik koltukları, kendi arasında üç kullanım şekline ayrılmaktadır. Bunlar, bebekler için oto koltukları, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için oto koltukları, okul çağındaki küçük çocuklar için oto koltukları şeklindedir. Her ne kadar tüm oto koltukları aynı amaç için kullanılmakta olsa da bebeğiniz ya da çocuğunuz için en uygun oto koltuğunu seçmelisiniz. Oto koltuğunu boy, kilo ve fiziksel özelliklere göre seçmediğiniz taktirde koltukta bulunan emniyet kemeri çocuğunuza zarar verebilir.

Trafik kazalarında her 100 kişiden 15'inin bebek ve çocuk olduğunu unutmayınız. Yaralanmalarda da bu oran hemen hemen aynıdır. Ülkemizde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin %30'u 0-14 yaş arasında çocuklardır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, batı Avrupa ülkelerinde trafik kazalarına maruz kalan her 100 çocuktan 3'ünün hayatını kaybettiği belirtilirken, bu oran Türkiye'de yüzde 47 olduğu gerçeği önümüzde durmaktadır.

Oranlarda da görmüş olduğunuz gibi ülkemizde bu ufak ihmal nedeniyle bebek ve çocuk kayıpları çok yüksek durumdadır. Bu nedenle bebekli ve çocuklu ailelerin araçlarında oto güvenlik koltuğu mutlaka bulunmalıdır. Ancak, oto güvenlik koltuğunun tam olarak güvenli olması için bebek ya da çocuğun fiziki özelliklerine göre seçimine, araç içerisine sağlam ve doğru mente edilmesine ve çocuğun koltuğa doğru oturtulması ve bağlanmasına dikkat edilmesi gerekir.

Makalemizde de okuduğunuz üzere oto güvenlik koltuklarının bebek ve çocuklar için ne kadar önemli olduğunu gördünüz. Gözünüzden sakındığınız bebek ve çocuklarınız için önerdiğimiz oto güvenlik koltuklarını buraya tıklayarak inceleyebilir ve tek tıkla sipariş verebilrsiniz.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.