Akıllı telefonlar ile neler yapılabilir?

AKILLI TELEFONLAR İLE NELER YAPILABİLİR?

Eğer sizde hala telefonlar için "mesaj atsın, arasın yeter" diyenlerdenseniz, bu yazı ilginizi çekmeyebilir. Ancak, buna rağmen bu makalemizi okursanız, telefonlar için fikriniz tamamen değişecektir. Bir telefonla neler yapılabileceğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Öncelikle, akıllı telefon nedir? sorusunu cevaplayalım. Telefonlar içerisinde, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemleri vardır. Akıllı telefonlar çıkana kadar, telefonların işletim sistemleri çok zayıf ve hiç bilinmeyen işletim sistemleriydi ve bu işletim sistemleri sadece mesaj atma, telefon rehberi, yılan oyunu tarzındaki oyunlar ve hesap makinesi gibi işlemleri yaptırabiliyordu. Akıllı telefonların çıkması, aslında işletim sistemlerinin gelişmesiyle, daha doğrusu bilgisayarlarda kullanılan Windows, Linux, MAC OS ve Pardus gibi işletim sistemlerinin, telefonlara uyarlanması ile olmuştur. Akıllı telefonlarda Android, IOS ve Windows gibi büyük işletim sistemleri kullanılarak, artık telefonların bir bilgisayar gibi kullanılması sağlanmıştır. Telefonlarda kullanılan, yeni işletim sistemlerinin sağladığı, uçsuz bucaksız imkanlar telefonların donanımsal bir gelişme göstermesinide zorunlu kılmıştır. Bu yüzden, akıllı telefonlar büyük ekranlı ve bilgisayar gibi ram, işlemci gibi parçalardan oluşmaktadır. Peki akıllı telefonlar ile neler yapabiliriz inceleyelim;

Akıllı telefonlarda symbian, android, ios, bada ve os gibi gelişmiş işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bu işletim sistemleri sayesinde akıllı telefonlar hemen hemen bir bilgisayarın yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Yani akıllı telefonlara küçük bilgisayar dememizde bir sakınca yok. Mobil işletim sistemlerinin sağladığı bir çok ücretli ve ücretsiz uygulama bulunmakta ve bu uygulamalar Google market ve Apple Store gibi web marketlerde sunuluyor. Bu uygulamalar sayesinde günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan bilgi ve verilere kolayca ulaşabiliyoruz. Örneğin hiç bilmediğiniz daha önce gitmediğiniz bir adrese gideceksiniz ve haliyle nasıl ve nereden gidileceğini bilmiyorsunuz. Hemen akıllı telefonunuza Google market ya da Apple Store gibi platformlardan ücretsiz navigasyon uygulamalarını tek tıkla indirebilir ve saniyeler içinde telefonunuza kurabilirsiniz. Kurduğunuz bu programı açıp bulunduğunuz bölgeyi ve gideceğiniz adresi yazarak yol tarifi alabilir, harita üzerinden nasıl gideceğinizi görebilir hatta ne kadar sürede gideceğinizi bile görebilirsiniz. Bu şekilde akıllı telefonları incelediğimizde günlük yaşantımızı ne kadarda kolaylaştırıyor değil mi?

Akıllı telefonlar bilgisayar gibidir demiştik ve bu nedenle bizlere bilgisayarın sağladığı tüm imkanları kolaylıkla sağlıyor. Tabii bu imkanlardan yüzde 100 faydalanabilmek için akıllı telefonunuzda internet paketiniz olması gerekiyor. Korkmayın, kullandığınız hattınıza aylık ek 10 - 20 tl gibi düşük rakamlarla internet paketi sahibi olmanız mümkün. İnternet olmadan akıllı telefon kullanılmaz mı? diye soracak olursanız, tabii ki kullanılır fakat akıllı telefonların sağladığı imkanların daha doğrusu online uygulamaları kullanamazsınız.

Bu harika teknolojiler sayesinde günün her anında online yani internete bağlı olabilirsiniz. Nerede olursanız olun şebeke olan her yerde facebook, twitter, linkedin ve google plus gibi tüm sosyal ağları kullanabilir, maillerinizi her an okuyabilirsiniz yani sürekli iletişim halinde kalabilirsiniz. Ayrıca, hava ve yol durumu, sinemalar, eczaneler, parklar hepsi ve daha fazlası elinizin altında olur.

Günlük tutabilir, not yazabilir hatta gelişmiş hatırlatma sistemlerini kullanarak belirlediğiniz bir tarihte size neler yapacağınızı hatırlatmasını sağlayabilirsiniz. Ofiste veya evde çalışırken word, excel, powerpoint, paint ve daha fazla bilgisayarlara özgün dosyalarınızı rahatça akıllı telefonunuzdan açabilir ve istediğiniz gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca, akıllı telefonunuzu usb bellek gibi dosya transferlerinde kullanabilirsiniz.

İstediğiniz zaman HD kalitede fotoğraflar çekebilir ve çektiğiniz bu fotoğrafları akıllı telefonunuza indirdiğiniz çeşitli fotoğraf düzenleyici uygulamalarla güzelleştirebilir ve anlık olarak facebook gibi sosyal ağlarda yayınlayabilirsiniz. Aynı şekilde videolar içinde istediğiniz gibi düzenlemeler yaparak istediğiniz yerde kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Akıllı telefonların, güçlü işlemci, ram, rom, yeterli hafıza ve gelişmiş grafiksel özellikleri sayesinde 3 boyutlu birçok oyunu çok hızlı ve zevkli bir şekilde oynayabilirsiniz. Bu şekilde metroda, otobüste ve bunlar gibi alanlarda bu birbirinden güzel bilgisayar kalitesi düzeyindeki oyunları oynayarak zaman geçirebilirsiniz.

Makalemizde bahsettiğimiz gibi günümüzde telefonlar, sadece mesajlaşmak ve görüşmek için değil, aksine hayatımızın her alanında kullanmamız için geliştirilmiştir. Geliştirilen bu mükemmel teknolojilerden faydalanmalı ve iş gücümüzü hatta gündelik yaşantımızın büyük bir kısmını kolaylaştırmasına izin vermeliyiz.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.